Do Projektu iAutomatyka dołączyli:

https://iautomatyka.pl/wp-content/uploads/2017/08/20151027_153008.jpg

Czy automatyk powinien szyć szafy elektryczne i układy sterowania?


Powiedz komuś, że zajmujesz się składaniem szaf to albo wezmą Cię za stolarza albo pomyślą, że pracujesz w IKEI. Gorzej jest gdy powiesz, że szyjesz szafy. Wtedy Twój rozmówca może zrobić krok wstecz myśląc iż rozmawia z wariatem. Jeszcze inna kwestia to taka: „Czy automatyk powinien składać szafy sterownicze?” lub prędzej „Czy automatyk powinien umieć składać szafy sterownicze?”.


Powiem Wam, że tego typu pytania w środowisku automatyków wywołują  niemal zawsze burzliwe dyskusje. Jedni niczym Husaria dumnie wypinają pierś wykrzykując:

„Jak to?! Automatyk nie po to wystudiował wszystkie ścisłe przedmioty całki, srałki, sto języków programowania zna! Żeby teraz szafy składać? Druty ciągać?! Sam se ciągaj!”

Inni natomiast z zakasanymi rękawami, wymachując brudnym paluchem powiedzą:

„Jak nie dotkniesz, nie rozgrzebiesz, nie spieprzysz to i nie poczujesz no i dobrze nie zaprogramujesz! Nieraz trzeba grzebnąć!”

Wtedy powstaje szybka riposta:

„Automatyk od wszystkiego jest do niczego…”

I można tak bez końca….

Prawda jest taka, że każdy automatyk w niejednej szafie grzebie, niejedną szafę złożył od podstaw a jeszcze więcej widział innych szaf, tych nie swoich.  Co stanowisko w tym zawodzie to obowiązki są zupełnie inne, o nazewnictwie tego stanowiska nie wspominając. W jednym miejscu będziesz po prostu Automatykiem w innym Elektroautomatykiem jeszcze gdzie indziej mianują Cię Specjalistą Do Spraw Programowania, Programistą PLC, Projektantem Automatyki, Monterem Szaf, Młodszym Automatykiem, Starszym Automatykiem, Specjalistą DS Informatyzacji Procesów Przemysłowych. Poważnie! Można tak wymieniać i wymieniać, ale to nie wszystko. Nazywaj się jak chcesz obowiązki możesz mieć zupełnie inne, nieraz mijające się z Twoim szlachetnym tytułem.

Fot. YouTube

W mojej ocenie? Co łączy wszystkie te i kolejne stanowiska związane bezpośrednio z automatyką? Każdy, aby zrozumieć i dobrze wykonywać swoją pracę musi / musiał wykonywać czynności monterskie czy na obiekcie automatyki, czy w warunkach warsztatowych.

Finalnie jednak nie zapominajmy o tym, że Automatyk powinien zajmować się projektowaniem, programowaniem i uruchamianiem układów sterowania, regulacji czy wizualizacji procesów. Powinniśmy rozwijać się w tym kierunku nie marnując czasu na proste czynności, które mamy już doskonale opanowane. Faktem jest, że niejeden automatyk potrafi wykonywać o wiele więcej pochodnych czynności, mniej lub bardziej skomplikowanych, ale to nie powinno oznaczać że takie ma obowiązki. Trzeba być też ostrożnym i asertywnym, ponieważ pracodawcy lubią wykorzystywać nasze umiejętności i ambicje. Taka prawda… Niestety w wielu przypadkach automatyk będzie i tak złotą rączką od wszystkiego i choć bardzo byśmy chcieli aby było inaczej to w danym miejscu pracy może być ciężko to zmienić.

Co o tym myślisz? Napisz w komentarzu!

Zobacz też dyskusję Automatyków w naszej grupie na Facebooku




Utworzono: / Kategoria: ,
  • Autor: Marcin Faszczewski • iAutomatyka.pl
  • Redaktor naczelny w iAutomatyka.pl. Założyłem blog i portal iAutomatyka.pl aby wspólnie z Automatykami, Firmami i Integratorami publikować i szerzyć informacje związane z automatyką.  Nazywamy to Projektem iAutomatyka! Od artykułów wyjaśniających zasady w świecie automatyki po wpisy informacyjne z wydarzeniami firm. Zapraszam Automatyków do założenia bezpłatnego konta i publikowania artykułów o automatyce razem z nami. Zapraszam też firmy do założenia profilu i umieszczenia swojej działalności w katalogu i na mapie automatyki jak i publikowania artykułów wśród społeczeństwa automatyków.
  • Profil Autora
  • https://iautomatyka.pl/

Reklama

Newsletter

Zapisz się i jako pierwszy otrzymuj nowości!



PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ



NAJNOWSZE PUBLIKACJE OD UŻYTKOWNIKÓW I FIRM

Reklama



POLECANE FIRMY I PRODUKTY